Twitter

`KESME GÜL İHRACATINI ARTIRMAK İSTİYORUM`

Burdur'un Çeltikçi ilçesine bağlı Bağsaray beldesine çiçek serası Selen Çiçekçilik'i kuran Mine Bıyıklı, üretimini markalaştırarak Kenya ve Ekvador gibi ülkelerden kesme gül ithalatını durdurmayı hedefliyor.

Bıyıklı, "IPARD I Programı Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi Tedbiri" kapsamında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Burdur İl Koordinatörlüğüne proje sundu.

Projesi kabul edilen Bıyıklı, 957 bin liralık toplam yatırım tutarının yüzde 50'sini hibe aldı ve 4 ayda tesisini tamamladı.

Bıyıklı, 7 bin 920 metrekare alana kurulu tesisini Rose Mine adıyla markalaştırarak kesme gül ihracatını artırıp ithalatın önünü kesmek istiyor.

Bıyıklı, yaptığı açıklamada, serayı inşa ettikten sonra ülkemizde kesme çiçek üretimi ve ithalatı konularında araştırmaları olduğunu söyledi.

İstatiki verileri incelediğini ve Türkiye'de karanfil ihracatı yapılmasına karşın yeterince gül üretimi yapılmadığı için bu boşluğu kapatmak için Kenya, Ekvator gibi ülkelerden kesme gül ithal edildiğini öğrendiğini ifade eden Bıyıklı, şöyle konuştu:

"Bizim bölgemiz güller bölgesi olarak adlandırılmaktadır. Öte yandan inşa etmiş olduğumuz sera otomasyon sisteminin olması, gül için elverişli bir üretim alanı ortaya çıktı. İlk kesimi 2016 Mayıs'ta gerçekleştirdik. Kesme gülde gülün kafa çapı ne kadar büyükse o kadar çok kıymetleniyor. İthal güller 6-7 santimetreyken bizim güllerimizin 8 santimetre kafa çapı oluştu. Bu da satışta elimizi güçlendirdi."

"Markalaşmaya gitmeyi ve bu yolla piyasada farkındalık oluşturmayı istiyorum"

Bıyıklı, tesiste çiçek üretimi, ilaçlama, gübreleme, kesim ve paketleme işlemleri yapıldığını dile getirdi.

Kesilen güllerin kafa yapısının daha büyümediğini belirten Bıyıklı, soğuk hava deposunda solüsyonlu suyla beslenmesine devam edildiğini aktardı.

Isıtma ve soğutma sistemlerini de ekleyerek yıl boyunca aynı kalitede ürün elde edebilmeyi düşündüğünü vurgulayan Bıyıklı, şunları kaydetti:

"Firma adına Rose Mine markasını alarak markalaşmaya gitmeyi ve bu yolla piyasada farkındalık oluşturmayı istiyorum. Ülkem adına bu bölgede kesme gül üretimini artırarak ithalatın önünü kesmeyi hedefliyorum."

TKDK
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.