Twitter

KAYIT DIŞI İŞÇİ GERÇEĞİ

Çalışma hayatındaki her üç kişiden birinin kayıt dışı çalıştırılıyor. En fazla kayıt dışı işçi, inşaat sektöründe ve tarım sektöründe çalışıyor. Tarım sektöründe kayıt dışı istihdamın ciddi bir artışla yüzde 81 olduğunu söyleyen yetkililer, bu oranların sanayide yüzde 20, hizmet sektöründe ise yüzde 21 olduğunu kaydetti.

SOSYAL Güvenlik Kurumu tarafından açıklanan kayıt dışı istihdama yönelik çarpıcı raporlara göre kayıt dışı işçi sayısı oldukça yüksek düzeyde. Türkiye'de kayıt dışı istihdam konusunda ciddi bir oran bulunuyor. Bu oran yüzde 33'e kadar çıkıyor. Çalışma hayatındaki her üç kişiden birinin kayıt dışı çalıştırılıyor. En fazla kayıt dışı işçi, inşaat sektöründe ve tarım sektöründe çalışıyor. Sektörler de ise kayıt dışı oranlar en fazla tarımda görülüyor. Tarım sektöründe kayıt dışı istihdamın ciddi bir artışla yüzde 81 olduğunu söyleyen yetkililer, bu oranların sanayide yüzde 20, hizmet sektöründe ise yüzde 21 olduğunu kaydetti. Türkiye'de cinsiyete göre bakıldığında kadınların kayıt dışı çalışma oranlarının erkeklere göre çok daha fazla olduğu görülüyor. Oranlar, kadınlarda yüzde 48.44 iken erkeklerde 29.29 şeklinde.

EN ÇOK TARIMDA

TORBALI'DA kayıt dışı istihdam en çok tarım ve inşaat sektöründe var diyen yetkililer, "İnşaat sektöründe erkekler tarımda ise kadınlar çoğunlukta. Geçtiğimiz yıllara nazaran bu oranlar Torbalı'da düşse bile halen azımsanamayacak kadar çok işçi var. Bunun tamamen bitmesi çalışanların bilinçlenmesinden geçiyor. İşçiler haklarını bilip o doğrultuda hareket etti mi bu sorun yakın gelecekte son bulur. İnşaat sektöründe son yıllarda yapılan düzenlemeler ile kayıt dışı istihdam biraz azaltıldı. Şirketlere büyük cezalar getiren son düzenlemeler ile şirketler kayıt dışı istihdamda vazgeçti. Tabi tamamı değil" dedi.

SURİYELİ ÇOK FAZLA

TORBALI'DA aşağı yukarı 10 bin Suriyeli insanın bulunduğunu belirten yetkililer, "Bu insanların yüzde 95'i sağlık güvencesi bulunmuyor. Çalışanların neredeyse tamamı kayıt dışı. Bazıları için devletin yaptığı çeşitli düzenlemeler ile geçici kimlik verildi ve bu kişiler bu kimlikler üzerinden kayıtlı olarak çalışabiliyor. Bunun tamamına yayılması ise şu dönemde neredeyse imkânsız. Öte yandan çocuk işçilerin sayısı da bir hayli fazla. Hem Torbalılı hem de Suriyeli birçok çocuk tarımda ve inşaat sektöründe kayıt dışı olarak çalıştırılıyor. Bu rakamlar bizi gerçekten tedirgin ediyor. Özellikle çocukların çalışmasını önlemek adına çeşitli düzenlemelerimiz ve çalışmalarımız var. Onların tespit edilmesi de çok önemli bu konuda insanımızın da yardımcı ve duyarlı olması gerekiyor" şeklinde konuştular.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.