Twitter

GÜMRÜKSÜZ ET İTHALATINA İZİN ÇIKTI

Kırmızı et fiyatlarındaki yükselişi kontrol altına almaya çalışan hükümetten bir hamle daha geldi.

Bakanlar Kurulu, Et ve Süt Kurumu'nun sıfır gümrükle et ithalatı yapmasına ilişkin 2014 yılında verdiği yetkinin süresini uzatırken, AB menşeli dondurulmuş karkas et ithalatında da gümrük vergisini 2016 yılı için sıfırladı.

Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre, 2014 yılında 15 bin ton gümrüksüz sığır eti ithalatı yetkisi alan Et ve Süt Kurumu'nun bu yetkisi 31 Aralık 2016 tarihine kadar uzatıldı.

Karar kapsamında ESK, 0201 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonlu (GTİP) ve büyükbaş hayvan eti (taze veya dondurulmuş) 0202 GTİP'li dondurulmuş büyükbaş hayvan eti ithalatını bu yılın sonuna kadar gümrüksüz olarak yapabilecek.

'Tavan fiyat' uygulamasına 6 ay süre

Bu arada Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, et fiyatlarıyla ilgili belirlenen tavan fiyat uygulamasına ilişkin, "Bütün sektörlerle bir araya geldik 'et ithal etmeyelim, tavan fiyatları belirleyelim, kendi hayvan varlığımızı artırarak geleceğimizi görerek yürüyelim' dedik, bu yüzden tavan fiyatların uygulanmasıyla ilgili 6 aylık bir süre koyduk." açıklamasını yaptmıştı.

İlgili tebliğe ulaşmak için tıklayınız.

Resmi Gazete
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.