Twitter

EKONOMİ BAKANI ZEYBEKCİ`DEN TARIM MESAJLARI

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci (Tarım alanları) 'Tarımda, bu tarlaların bölünmesiyle ilgili mirastaki yanlış uygulamalardan dolayı tarım alanlarımız çok küçük alanlara düşmüş durumda. Bunun giderilmesiyle ilgili şu anda yapmış olduğumuz kanunlarda bunu engellemeye çalışıyoruz.

'Gümrük Birliği'nde, tarımı hizmetlerini dışarıda bıraktığımız o Gümrük Birliği anlaşmasını, şu anda tarımı, gıdayı, hizmetleri ve kamu alımlarını da içine alır şekilde Avrupa Birliği ile görüşmeleri başlatıyoruz. Yani Gümrük Birliği'nin içine bunu dahil etmek adına

'Yeni Zelanda Ticaret Bakanı Tim Groser Atatürk'ün o meşhur sözleri bugün bize inanılmaz rahatlık veriyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) Türkiye-Yeni Zelanda İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, tarım alanlarının azaldığına dikkat çekerek, Gümrük Birliği'nde, tarımı hizmetlerini dışarıda bıraktığımız o Gümrük Birliği anlaşmasını, şu anda tarımı, gıdayı, hizmetleri ve kamu alımlarını da içine alır şekilde Avrupa Birliği ile görüşmeleri başlatıyoruz. Yani Gümrük Birliği'nin içine bunu dahil etmek adına dedi.

Yeni Zelanda Ticaret Bakanı Tim Groser ve DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan'ın yanı sıra çok sayıda işadamının da katıldığı forumda konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye'nin tarımda israf eden bir ülke olduğuna dikkat çekerek, 'Tarımda bu tarlaların bölünmesiyle ilgili mirastaki yanlış uygulamalardan dolayı tarım alanlarımız çok küçük alanlara düşmüş durumda. Bunun giderilmesiyle ilgili şu anda yapmış olduğumuz kanunlarda bunu engellemeye çalışıyoruz. Bunun düzelmesi, yerine gelmesi çok uzun yıllar alacak. Ama iyi biliyoruz ki, biz ülke olarak tarımı koruyan bir ülkeyiz. Türkiye'nin tarım ürünlerinde koruma ortalaması yüzde 46. Bazı ürünlerde yüzde 140'ta koruyoruz. Ette ve sütte tam anlamıyla bir koruma sağlıyoruz. Ama Türkiye'nin tarımını, gıda ihtiyacını sürdürülebilir şekilde devam ettirmek istiyorsak, bu koruma sürdürülebilir bir şey değil. Asıl olması gereken, asıl bizim aklımızı kullanarak yapmamız gereken, Türkiye'nin tarımını, et, süt ve diğer tüm tarım alanlarındaki sektörlerini dünyayla rekabet edebilir hale getirirsek, asıl Türk tarımına en büyük iyiliği yapmış oluruz diye düşünüyorum şeklinde konuştu.

AVRUPA BİRLİĞİ İLE GÖRÜŞMELERİ BAŞLATIYORUZ

Bakan Zeybekci, Yeni Zelanda'yla birlikte tarım önündeki korumaları akıllı bir şekilde kaldırarak Türkiye'deki tarımı dünyayla rekabet edebilir hale getirmek istediklerini ifade ederek, 'Şu anda Türkiye olarak 1995 yılında Avrupa ile imzalamış olduğumuz Gümrük Birliği'nde; tarım hizmetlerini dışarıda bıraktığımız o Gümrük Birliği anlaşmasını, şu anda tarımı, gıdayı, hizmetleri ve kamu alımlarını da içine alır şekilde Avrupa Birliği ile görüşmeleri başlatıyoruz. Yani Gümrük Birliği'nin içine bunu dahil etmek adına... dedi.

'BİZ DE O NOKTAYA GELMEK İSTİYORUZ

Yeni Zelanda dünyada tarım sektörünü desteklemeyen tek ülke bildiğim kadarıyla diyen Zeybekci, 'Türkiye olarak biz de o noktaya gelmek istiyoruz. Desteklemekten kaçtığımız veya tarımdaki destekleri kesmek istediğimizden değil. Tarımdaki üretimi öyle bir noktaya getireceğiz ki, destek yapmaya ihtiyaç duymaz hale geleceğiz diye konuştu.

Zeybekci, Türkiye ile Yeni Zelanda'nın başlatmış olduğu STA içinde, birçok ülke ile hiç yapmadıkları tarımı da bu çerçeve içinde görüşmeye başladıklarını belirtti.

'ATATÜRK'ÜN O MEŞHUR SÖZLERİ BUGÜN BİZE İNANILMAZ RAHATLIK VERİYOR

Bakan Zeybekci, 2015 yılının Çanakkale Savaşı'nın 100 yıldönümü olması dolayısıyla önemine dikkat çekerek, Yeni Zelandalı gençlerin Gelibolu'da bu toprakların çocuklarıyla koyun koyuna öldükleri, kanlarının birbirine karıştığı bir savaş yaşandı. O savaş sonucunda, Yeni Zelanda bağımsızlığını kazandı. Türkiye ile Yeni Zelanda arasındaki kan bağı doğrudan kan bağı, akrabalıktır diye konuştu.

Bakan Zeybekci, Mustafa Kemal Atatürk'ün Yeni Zelandalı ailelere, Ey analar, babalar! Çocuklarınız için üzülmeyin. Onlar bizim topraklarımızda genç yaşta hayatlarını kaybetmişlerdir. Onlar artık bizim de çocuklarımızdır. Müsterih olunuz sözünü hatırlatarak, Bu verilen mesajdan 100 yıl sonra, onların torunları olarak, onların anısına saygımızla, Türkiye ile Yeni Zelanda arasında akıl, ticaret ve ekonomi bağını başlatmanın zamanıdır dedi.

Zeybekci'nin bu sözleri üzerine, Yeni Zelanda Ticaret Bakanı Tim Groser, Atatürk'ün o meşhur sözleri bugün bize inanılmaz rahatlık veriyor ifadesini kullandı.

ZEYBEKCİ VE GROSER'İN İKİLİ GÖRÜŞMESİ

Bu arada, Türkiye-Yeni Zelanda İş Forumu öncesinde, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Yeni Zelanda Ticaret Bakanı Tim Groser bir araya geldi. İkilinin görüşmesi basına kapalı gerçekleştirildi.

Son Dakika
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.