Twitter

ECZANEDE ORGANİK ZEYTİNYAĞI SATIŞI

Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, erken hasatla organik olarak üretilen zeytinyağının şifa deposu olduğunu belirtip, organik zeytinyağlarının eczanelerde satıldığını söyledi.

Türkiye'de zeytin ve zeytinyağı üretimiyle ünlü Akhisar'da geçtiğimiz yıl 25 lirayı bulan zeytinyağı litre fiyatı, bu yıl 15 lira civarında sabitlendi. Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, perakendede zeytinyağının litresinin 15 liraya satıldığını söyledi. Fiyatların üreticileri memnun ettiğini dile getiren Akbuğa, zeytinyağının organik olarak üretilip, şişelendiğinde litre fiyatının 90 liraya çıktığını açıkladı. Köprübaşı ilçesinde bir firmanın organik üretim yaparak yurtdışına ve özellikle eczanelere zeytinyağı sattığını kaydeden Akbuğa, "Zeytinyağında kaliteyi yakalamak ve organik üretimi artırmak istiyoruz. Şimdilik Köprübaşı'nda bir firma tarafından üretiliyor. Organik tarım şartlarına yüzde 100 uyuyorlar. Üreticimiz talebe yetişemiyor. Şifa kaynağı olan organik zeytinyağları eczanelere veriliyor. Litresi 90 liradan satılıyor ve insanlar da büyük ilgi gösteriyorlar" dedi. 

ŞİFA KAYNAĞI

Zeytinyağının kalp damar hastalıklarına ve birçok hastalığa iyi geldiğini kaydeden Akbuğa, organik üretimi artırarak çiftçinin kazancını yukarıya çekebileceğini söyledi. Akbuğa, "Erken hasat yapıldığında kalite artıyor. E vitamini değerlerine bakılıyor. Antioksidan kapasitelerine bakılarak sınıflandırma yapılıyor. Organik olarak üretilen zeytinyağlarının pazar bulma sıkıntısı yok. Organik zeytinyağında erken hasat yapıldığında toplandıktan 4 saat içinde sıkılıyor. Hiçbir şekilde su kullanılmıyor" diye konuştu. 

"ZEYTİNYAĞINDA TAĞŞİŞ TÜKETİMİ AZALTIYOR"

Zeytinyağı üretimini artırmak istediklerini dile getiren Akbuğa, zeytinyağında tağşiş yapan kişilerin kendilerini zor duruma düşürdüklerini söyledi. Tüketimin azaldığını dile getiren Akbuğa, "Tarım Bakanlığı bu firmaları açıkladı. Geçen sene açıklandığında tüketim azalmıştı, tüketiciye yansımıştı. Bu yılda zeytinyağında sahtekarlık yapan firmalar var. Zeytinyağı tüketimini artırmaya çalışırken bu tarz şeyler bize engel oluyor. Biz bunları yapanlara yönelik cezaların artmasını istiyoruz" diye konuştu. 

Hürriyet
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.