Twitter

DÜNYA BANKASI'NA GÖRE TÜRKİYE'DE TARIM VERİLERİ

Dünya Bankası'na göre tarım sektöründe Türkiye "Tohum, Gübre, Makineleşme, Finansman ve Nakliye" kategorilerinin gelişmişliği açısından ortalamanın üzerinde yer alırken "Piyasalar" kategorisinin gelişmişliği açısından ise ortalamanın altında kalıyor.

Dünya Bankası'nın "Tarım Sektörünün Etkinleştirilmesi 2016 (Enabling the Business of Agriculture -EBA- 2016) raporunda çarpıcı sonuçlar yer alıyor. Raporda dünyanın tüm bölgelerinden ve tüm gelir gruplarından 40 ülke tarım sektörlerinin gelişmişlikleri itibarıyla değerlendirilirken ülkelerin tarım sektörlerindeki, "Tohum, Gübre, Makineleşme, Finansman, Piyasalar ve Nakliye" açılarından puanlamaları açıklandı.

Raporda, "Tarım sektöründeki spesifik ülke örnekleri, Bangladeş ve Türkiye piyasalarında iyi düzenleyici reformların arzı iyileştirici ve tohum ve makineleşmede fiyatları azaltıcı etkisini göstermektedir" ifadesine yer verildi.

TARIM PİYASASININ GELİŞMİŞLİĞİ ORTALAMA ÖRNEĞİN ALTINDA

Tarım sektörünün gelişmişliğini gösteren bileşenlerden "Tohum, Gübre, Makineleşme, Finansman ve Nakliye" kategorilerinde Türkiye örnek ülke ortalamasının üzerinde olduğu belirlenirken tarımsal ürünlerin üretim, pazarlama ve ihracatında karşılaşılan düzenleyici engelleri ölçen, bitki koruma koşullarının yeterliliğini değerlendiren "Piyasalar" kategorisinde ise Türkiye örnek ülke ortalamasının altında kaldığı açıkça görülüyor.

TOHUM GELİŞTİRME VE SERTİFİKALANDIRILMASI

Raporda tohum göstergeleri konusunda "Genelde ülkeler, bitki yetiştiricilerinin haklarının korunması, genetik materyale ve başlangıç seviyesi tohuma erişim ile kalite kontrolüne odaklanan tohum geliştirme ve tohum sertifikalandırmada daha iyi. Ancak Bangladeş, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Gana, Kenya, Lao Demokratik Halk Cumhuriyeti, Nepal, Nikaragua ve Türkiye'nin (daha zorlu olduğu kanıtlanan) tohum tescil göstergeleri daha yüksek" denildi.

Türkiye "Tohum" sektörünün niteliği açısından 40 ülke arasında 11'inci oldu. İlk sıralarda Şili, Filipinler, Danimarka, Fas, İspanya, Polonya gibi ülkeler bulunuyor.

Türkiye tarımsal gübrede gelişmişlik açısından 40 ülke arasında 16'ncı çıkarken toplam 40 ülke tarımsal makineleşmenin kalitesi açısından da sıralandı. Türkiye 40 ülke arasında 10'uncu oldu. İlk 10 ülke ise şöyle: Danimarka, Yunanistan, İspanya, Filipinler, Polonya, Rusya, Kırgızistan, Ukrayna, Kenya, Türkiye.

TARIMIN FİNANSMANINDA TÜRKİYE 40 ÜLKE ARASINDA ÜÇÜNCÜ

Türkiye 40 ülke arasında Kolombiya ve Kırgızistan'dan sonra üçüncü oldu. Finansmanda, Şili, Danimarka, Yunanistan, Polonya, Rusya Federasyon ve İspanya gibi yüksek tarım geliri olan ülkelerin sıralamaya alınmadığı bildirildi.

TARIM SEKTÖRÜ

EBA "Piyasa" göstergeleri ise tarımsal ürünlerin üretim, pazarlama ve ihracatında karşılaşılan düzenleyici engelleri ölçerek piyasa göstergeleri bitki koruma koşullarının yeterliliğini de değerlendiriyor. 40 ülke arasında Türkiye bu koşulların yeterliliği açısından 23'üncü sırada yer aldı.

Hayal Senem Sayan

tarım.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.