Twitter

CANLI HAYVAN İTHALATINDA GÜMRÜK VERGİSİ SIFIRLANDI!

Bakanlar Kurulu Kararı ile AB, Güney Kore ve Malezya'dan düve ve inek ithalatında gümrük vergisi oranları yüzde 7,8'den sıfıra çekildi.

Kırmızı et fiyatlarında indirim için bugüne kadar birçok önlemi devreye sokan hükümet, hayvan varlığının artırılması yoluyla sorunun çözümü için bir adım daha attı.

Bakanlar Kurulu, et fiyatlarının düşürülmesi için Et ve Süt Kurumu'na (ESK) sıfır gümrükle yurtdışından et ithal etme yetkisi verirken, Ekonomik Bakanlığı'nın talebiyle sıfır gümrükle ithalat için tarife kontenjanı da açılmıştı.

Konuya ilişkin yeni bir Bakanlar Kurulu Kararı, 24 Haziran Cuma Günü Resmi Gazete'de yayımlandı. Bakanlar Kurulu'nun 25 Nisan 2016 tarih ve 2016/8795 sayılı kararı ile yürürlüğe konulan İthalat Rejimi Kararı'na Ek Karar'da değişikliğe gidildi.

Güney Kore, Malezya ve AB'den ithalatta geçerli

İthalat Rejimi Kararı'na Ek Karar'ın ilk üç satırında yapılan değişiklik ile Güney Kore ve Malezya'dan düveler (doğurmamış dişi sığırlar), inekler ve diğerlerinin ithalatında yüzde 7,8 olan gümrük vergisi oranı sıfıra çekildi.

Söz konusu Karar'daki tabloya eklenen dipnotla da AB ülkelerinden de düve, inek ve diğerlerinin ithalatında gümrük vergisi oranı sıfırlandı.

Hayvan varlığını artırmaya katkı sağlayacağı değerlendirilen karar hükümleri, Ekonomi Bakanı tarafından yürütülecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kırmızı ette fiyat artışlarıyla gündeme gelen krizin aşılmasında ithalatın çözüm olmadığını, soruna kalıcı çözüm için Türkiye'de hayvan varlığının artırılması gerektiğini söylemişti.

Gıda Hattı
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.