Twitter

ÇAM BALI ÜRETİCİLERİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Türkiye çam balı üretiminin yüzde 80'inin gerçekleştirildiği Muğla'da, üreticiler iyi bir hasat dönemi geçirdi. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Şahin Muğla, Aydın ve Antalya'da çam balı üretiliyor. Bu iller Türkiye arıcılığının sigortası. Türkiye arıcılığında bu illerdeki çam balı üretim alanları olmadığı zaman, Türkiye'de arıcılık çok büyük kaos yaşar dedi.

Türkiye çam balı üretiminin yüzde 80'inin  gerçekleştirildiği Muğla'da, üreticiler iyi bir hasat dönemi geçirmenin  mutluluğunu yaşıyor. 

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı ve Muğla Arı  Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin, dünya çam balı üretiminin yüzde 90'ının karşılandığı Türkiye'de, üretimin  yaklaşık yüzde 80'inin ise Muğla'da gerçekleştirildiğini söyledi.

Muğla ve ilçelerinde 6 binin üzerinde ailenin geçimini arıcılıkla  sağladığını anlatan Şahin, kentin 3 milyon kovana ev sahipliği yaptığını,  gezginci arıcılarla bu sayının hasat döneminde 5 milyon kovana ulaştığını  kaydetti.

Şahin, Muğla'da çam balı hasadının ağustosun ilk haftalarında başlayıp  kasım sonuna kadar devam ettiğini ifade ederek, hasat döneminin iyi bir şekilde  tamamlandığını dile getirdi.

"İyi ki çam balı alanları var"

 Çam balında iyi olan hasadın bu yıl çiçek balında gerçekleşmediğine  değinen Şahin, "İyi ki Muğla çam balı alanları var. İyi ki Muğla'da çam balı  üretiliyor. Muğla, Aydın, Antalya'da çam balı üretiliyor. Bu iller Türkiye  arıcılığının sigortası. Türkiye arıcılığında bu illerdeki çam balı üretim  alanları olmadığı zaman, Türkiye'de arıcılık çok büyük kaos yaşar." dedi.

Şahin, 2016 yılında çiçek balında olumsuz hava koşulları nedeniyle  yüzde 40-50'lere varan bir düşüş yaşandığını ifade ederek, "Muğla'da 2 milyon 800  bin civarında arı konaklamıştır. Bu da Türkiye arı varlığının yüzde 40-45'ine  tekabül ediyor. Bu nedenle bir çok arıcı bu yıl çam balı üretimi için de Muğla'ya  geldi. Arıcı arkadaşlarımız diğer iki ilimizde de konakladı. Bu bölgelerde  yapılan 30 bin ton bal hasadı, Türkiye arıcısını kurtardı. Türkiye arıcılığına da  bal üretiminde nefes aldırmış oldu." diye konuştu.

Çam balına fazlasıyla önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin,  şöyle konuştu:

"Çam balını dünya markası olarak tanıtmamız lazım. Bunu tanıtacak olan  devletimizdir. Orman Bakanlığımızın çam balı alanlarına gereken önemi verdiğini  söyleyebiliriz. Öncelikle yapmamız gereken, arıcılarımızın konaklayacağı  alanlardaki yolları ve su imkanlarını sağlamamız lazım. Bu illerde turizm ve  arıcılık iç içe. İki sektörü de korumamız lazım. Birinci önceliğimiz bu. İkinci  önceliğimiz ise aşılama ve bu sahaları planlı bir şekilde genişletilmesinin  yapılması önem arz ediyor. Bu iki şey olmazsa olmazlarımız."

"Merdiven altı bam üretiminin bitirilmesi lazım"

Ziya Şahin, bal fiyatlarının yıllardır çözemedikleri bir sorun  olduğunu belirterek, üreticiden çok ucuz fiyatlara alınan balın marketlerde  yüksek fiyatlarla satıldığını kaydetti.

Şahin, arıcının ürettiği balın piyasaya hakim olmadığı sürece,  üreticilerin mağdur olduğunu savunarak, "Piyasadaki merdiven altı bal üretiminin  bitirilmesi lazım. Her şeyden önce balda glikoz tahlili aranması lazım. Glikozla  balın hiçbir ilişiği olmaması gerekiyor. Glikozun balla akrabalığı yok." dedi.

Anadolu Ajansı
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.