Twitter

BUĞDAYDA SEPTORYA HASTALIĞINA DİKKAT

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, iklim şartlarının hububat üretim alanlarında buğdayda septorya (yaprak leke hastalığı ) için uygun olması nedeniyle çiftçileri uyardı.

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi;

İlimizde 2016 yılı ilkbahar döneminde iklim şartlarının hububat üretim alanlarında buğdayda septorya (yaprak leke hastalığı ) için uygun olması, nedeniyle  özellikle  hastalığa duyarlı (İridyum, Golya vb.) çeşitlerde hastalık görülmektedir. Bu durumda iklim koşullarının Septorya hastalığının gelişmesine uygun gitmesi durumunda hastalığın yayılması hızlanarak devam edecektir. İl Müdürlüğümüz tarafından her gün arazi çalışmaları ve sürveylerle hastalık takip edilmektedir.

Verim kaybı yaşamak istemeyen üreticilerimizin en kısa sürede hastalık olan arazilerinde ilaçlı mücadele yapmaları gereklidir. 

İklim koşullarının hastalık için uygun gitmesi ve salgın durumunun olması, kullanılacak ilacın etki süresine göre, ilaçlamaların tekrarlanmasını gerekli kılmaktadır. Hasada 1 ay kala bitki olgunlaşma dönemine girdiğinden dolayı ilaçlama yapılmamalıdır.

İlaçlamalar ve kullanılacak ilaçlar konusunda üreticilerimizin İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine müracaatları gerekmektedir.

Bolu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.