Twitter

BOLU`DA TÜBERKÜLOZLU HAYVAN ETİNİN PİYASAYA SÜRÜLDÜĞÜ İDDİASINA SORUŞTURMA

Bolu Belediyesi'ne ait mezbahaneyi işleten firma tarafından kesilen bir büyükbaş hayvanda tüberküloz saptanmasına rağmen etinin piyasaya sürüldüğü iddia edildi.

Firmaya 7 bin 325 lira idari para cezası uygulandı, belediye ile sözleşmesi de tek taraflı feshedildi. Olayla ilgili adli soruşturma ise sürüyor.

Aktaş Mahallesi'ndeki belediye mezbahanesini işleten firmanın, 28 Eylül 2015'te kestiği büyükbaş hayvanlardan birinde tüberküloz saptandığı halde etinin aynı firmaya ait et ürünleri satış biriminde satıldığına ilişkin Başbakanlık İletişim Merkezi'ne şikayette bulunuldu. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince yapılan inceleme sonunda, firmaya 7 bin 325 lira idari para cezası uygulandı. Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulan firmanın sözleşmesi de belediye encümeninde alınan kararla feshedildi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Taş, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, mezbahanede kesilen hayvanlardan birinde hastalık teşhis edildiğini, 1 gün sonra söz konusu hayvan etinin imha edilmek üzere saklandığı yerde bulunamadığını söyledi. Hastalıklı hayvan etinin kaybolmasına ilişkin idari ve teknik inceleme yapıldığına aktaran Taş, şöyle dedi:

"İhmali ve kastı olduğu düşünülen firma hakkında 7 bin 323 lira idari para cezası kesilmiştir. Belediyeye yazı ile bilgi verilerek kiracı işletme hakkında işlem yapılması istenmiş ve belediye ilgili firmanın sözleşmesini tek taraflı feshederek Bolu'daki faaliyetinden men etmiştir. Gerek ihmali olan teknik personel, gerekse ilgili firma hakkında ihmal ve kusurları göz önüne alınarak Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur."

İsmail Taş, hastalıklı hayvan etinin piyasaya tüketim için verilip verilmediğinin ise savcılık soruşturması sonucunda anlaşılacağını kaydetti.

Bolu Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise halk sağlığını yakından ilgilendiren sürecin titizlikle incelendiği, ilgili firmanın sözleşmesinin feshedildiği ve mezbahanenin başka bir firmaya işletme devrinin gerçekleştirildiği bildirildi.

Haberler.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.