Twitter

BOLU`DA ENDEMİK BİTKİLER İÇİN GEN BAHÇESİ

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, kente özgü endemik bitkilerin yok olmaması için Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile birlikte gen bahçesi oluşturacaklarını söyledi.

Başkan Yılmaz, belediyeye ait fidanlığın bulunduğu alana yeni taşınan Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nde basın toplantısı düzenledi. Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün yeni yerine taşınmasının ardından üretimlerinin arttığını belirten Başkan Yılmaz, 3 seraları bulunduğunu, bunlara ek yeni bir sera planlaması içinde olduklarını söyledi. Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak Bolu'da tarıma destek verebilecek çalışmaları beraberinde yürütmeye çalıştıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Kavun, karpuz, kabak ve fasulyenin yanı sıra diğer ürünlerin de yetiştirilebileceğini göstermek istiyoruz. Geçen sene karpuz konusunda çok verim elde ettik. Bu yıl bunu daha da geliştirmeyi düşünüyoruz. Bolu'da ziraatçilere öncülük etmeye çalışıyoruz. Başka ürünlerin de Bolu'da yetiştirilebileceğini göstermek istiyoruz. Bu konuda üniversitemizin Ziraat Mühendisliği ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile uyum içinde çalışıyoruz. Asıl konu bizim değil bu nedenle alt yapı olarak destek vermeye çalışıyoruz. Burada bulunan seralarda tropikal bitkilerin de yetiştirildiğini göstermek istiyoruz. Bir seramızda da topraksız tarımı deneyeceğiz."

Seralardan birinde Bolu'ya özgü endemik bitkilerin gen bahçesini oluşturmak istediklerini belirten Başkan Yılmaz, "Bolu'ya has endemik bitkilerin gen bahçesini oluşturuyoruz. Bunu da üniversitemiz ile birlikte yapıyoruz. Sadece Bolu'ya ait ürünler üzerinde çalışıyoruz. Bolu'da bulunan ve yok olmaya yüz tutmuş, kente has bitkilerin genlerini muhafaza edeceğiz. Bir sebeple o ağaç ya da bitki yok olursa Bolu Belediyesi'nde o ağaç ya da bitkinin genlerini bulabileceksiniz. Endemik türlerimizi korumaya çalışıyoruz" dedi.

Haberler.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.