Twitter

500 MİLYONLUK FUAR AÇILIYOR

Tarım ve hayvancılık sektörünün iki önemli fuarı, bugün Bursa Tüyap'ta kapılarını açıyor. 300 binden fazla ziyaretçi beklenen fuarlar, 500 milyon TL'lik ticari hacim oluşturacak.

14'üncü Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı ile 9'uncu Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı, Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde bugün kapılarını açıyor. 4 gün sürecek olan fuara 40 ülkeden 460 firma ve bin 500'ün üzerinde marka katılıyor. Yüzde 40'ı yabancılardan oluşan ve 300 binin üzerinde ziyaretçi beklenen fuarlar, 500 milyon TL'lik ticari hacim oluşturacak. Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, "2003'te 2 salon, 4 bin metrekare alanda açılan fuarlar, 14 yıl sonunda dev bir sektör buluşması haline geldi. Bu yıl fuarlar 7 ayrı salon ve açık sergileme alanından oluşan toplam 75 bin metrekare alanda düzenlenecek" dedi. Geçen yıl fuarı 286 bin kişinin ziyaret ettiğini aktaran Ersözlü, turizm ve fuarcılık açısından zor geçen sezona rağmen bu yıl yüzde 10'luk bir artışla 300 binden fazla ziyaretçi beklediklerini kaydetti. Fuara bir ay kala sektörde ticaretin durduğunu aktaran Ersözlü, "Fuarla birlikte sektör hareketliliği de başlıyor. Çünkü çiftçi en uygun traktörü burada bulacağını biliyor. Fuarda bu yıl yaklaşık 500 milyon TL'lik bir ticari hacim oluşmasını bekliyoruz" diye konuştu.

İKİLİ GÖRÜŞMELER OLACAK

Tüyap'ın yurtdışı ofislerinin etkili bir çalışma yürüttüğünü belirten Ersözlü, şunları anlattı: "Fuarlar, Ekonomi Bakanlığı ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonu ile Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Hollanda, Fas, Fransa, Filistin, Gürcistan, Hollanda, Irak, İran, İsrail, İtalya, KKTC, Kosova, Kuveyt, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovenya, Sudan, Suudi Arabistan, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Umman, Ürdün ve Yunanistan'dan gelen alım heyetlerine ev sahipliği yapacak." Fuarda ikili görüşmelerin de gerçekleşeceğine dikkat çeken Ersözlü, "Yarın fuar merkezindeki Uludağ Konferans Salonu'nda, yabancı iş adamlarıyla katılımcı firmalarımız ikili iş görüşmeler yapacak" dedi.

TARIM KONGRESİDÜZENLENECEK

Fuarlarlaeşzamanlı TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Ziraat Odaları Bursa İl Koordinasyon Kurulu Başkanlığı ve Uludağ Üniversitesi işbirliğinde 4'üncü kez Bursa Tarım Kongresi düzenlenecek. Kongre, 'Küresel ısınma ve ekonomik kriz kıskacında tarım' teması ile Çekirge Konferans Salonu'nda gerçekleşecek.

Sabah
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.