Twitter

2017`DE `HAVZA BAZLI` ÜRETİM MODELİ GELİYOR

Tarım Bakanı Çelik, 2017'de destekleme modelinde değişikliğe gidileceğini ve Havza Bazlı Üretim Destekleme Modeli'ni uygulayacaklarını söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2017 yılında destekleme modelinde değişikliğe gidileceğini ve Havza Bazlı Üretim Destekleme Modeli'ni uygulayacaklarını bildirdi. TBMM Genel Kurulu'nda, milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Çelik, "Burada, topografiye uygun, su kısıtını, iklim şartlarını, hatta geleneksel üretimi de dikkate alan birçok faktör incelendikten sonra hangi havzada hangi ürünün destekleneceği noktasında Türk tarımı önemli bir aşamaya gelmiş bulunuyor" diye konuştu. Bütün havzaların ayrıntılı bir şekilde incelendiğini aktaran Çelik, bu kapsamda 941 havzanın tespit edildiğini, buralarda hangi ürünlerin ekileceğinin de planlandığını ifade etti.

RASTGELE DEĞİL!

Bakan Çelik, "Amacımız ürün, üretim planlamasını gerçekleştirmek. Rastgele değil, neye ihtiyacımız varsa, en yüksek verimi nerede alacaksak o alanlarda bir üretimi gerçekleştirmek amacına dönük bu destekleme modeline 2017 itibarıyla geçmiş oluyoruz"dedi. 

Mazotun yarısı devletten

Bitkisel ve hayvansal ürünlerle ilgili teşvik ve desteklerinin olduğunu belirten Çelik, dekar bazında mazot ve gübre desteğini yüzde 50'ye çıkarttıklarını söyledi. Çelik, "Siyaset arenasında, meydanlarda çok gündeme getirilen bu konunun kökten çözümünü de sağladık" diye konuştu. 

Akşam
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.