Twitter

2016`DA TARIMDA NELER OLDU

Milli Tarım Projesinden Gübre yasaklarına, Sertifikalı Tohum Üretiminden Genç Çiftçi Desteklerine, 2016 da Tarım ve Hayvancılık ile ilgili bütün gelişmeleri bu almanakta bulabilirsiniz.

Ocak

Çiftçilerimiz, Yem ve Gübrede KDV indirimi ile yeni yıla merhaba dedi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in destekleme ödeme müjdesiyle ve Küçük Aile İşletmelerine verilecek desteklemenin Resmi Gazete 'de yayınlanması ile Ocak ayını kapattı.

Yem Ve Gübrede KDV İndirildi

Faruk Çelik`ten Destekleme Müjdesi

Küçük Aile İşletmelerine Destek

Şubat 

Şubat ayında Rusya ile kötü giden ilişkilerin etkisi Domatese yansıdı. Bu olumsuzluklar devam ederken Gümrüksüz et ithalatına çıkan izin ve hemen ardından Genç Çiftçilere verilecek 30bin TL destek müjdeleri yüzleri güldürdü.

Domatese Rusya Darbesi

Gümrüksüz Et İthalatına İzin Çıktı

Bakan Çelik, Genç Çiftçilere Müjdeyi Verdi!

Mart

Mart Ayı; TKDK' nın IPARD-1 programının süresinin dolmasının ardından IPARD-2 programı üzerinden destek vereceğini açıklaması, Bakan Faruk Çelik çiftçiler ile telefon görüşmelerini yaptığı ve Türkiye Ziraat Odalarının Ulusal Süt Konseyinden çekilmesi şeklinde geçti.

TKDK, Ipard-2 Programı Üzerinden Hibe Desteği Verecek

Tarım Bakanı Faruk Çelik Üreticilerle Görüşmeye Devam Ediyor

Ulusal Süt Konseyi`nden Çekiliyoruz

Nisan

Dünya Bankası Türkiye için Tarım Verilerini açıkladığı Nisan ayında çiftçilerin bir sıkıntısı daha giderilerek üretici birliklerinin parayı direkt olarak bakanlıktan alacağı Faruk Çelik tarafından açıklandı.

Dünya Bankası'na Göre Türkiye'de Tarım Verileri

Üretici Birlikleri Parayı Bakanlıktan Alacak!

Mayıs

Mayıs ayında Faruk Çelik tarafından Mazot Gübre desteklemelerinin birleştirildiğini açıklarken arz fazlası 180 bin ton sütün de süt tozuna dönüştürülme çalışmalarına başlandı.

Bakan Çelik'ten Tarımsal Destekleme Açıklaması

4 Bin 500 Ton Yağsız Süt Tozu Üretildi

Haziran

Bakanlık tarafından terör örgütünün bomba yapımında kullandığı Nitratlı gübreler yasaklandı. Diğer yandan zeytinciliğin idam fermanı olan yasa yine gündeme gelse de Bakanlar Kurulu kararı ile canlı hayvan ithalatındaki verginin kaldırılması Haziran ayında çiftçinin yüzünü güldürdü.

Nitratlı Gübreye Terör Yasağı!

Zeytinciliği Bitirecek Yasa Yine Gündemde

Canlı Hayvan İthalatında Gümrük Vergisi Sıfırlandı!

Temmuz

Fındık rekoltesinin açıklandığı Temmuz ayında Türkiye Ziraat Odaları Birliği de radikal bir karar alarak çiftçilerin aidatlarını ikamet ettiği yerdeki odaya yatırabileceğini bildirdi.

Rekolte 500 Bin Ton

TZOB Aidatlarının Ödenmesinde Çiftçilere Kolaylık

Ağustos

Başbakan tarafından kredi borçlarının yapılandırılacağı müjdesinin verildi. TABİT ve Vodafone işbirliği ile yapılan, teknoloji ile kırsal yaşamı bağdaştıracak olan 23 Milyon TL'lik büyük projenin imzaları atıldı. Ağustos ayında bir müjde de Orta Anadolu Bölgesine GAP niteliğinde bir projenin daha açıklanması oldu.

Vodafone, TABİT İle Bir İlki Gerçekleştiriyor

Başbakan Açıkladı! Çiftçi borçları vadelendirilecek

Orta Anadolu`ya 35 Milyarlık Gap Geliyor

Eylül

Rusya ile olan krizden sonra değerini yitiren Domates, yeniden eski günlerine dönmeye başladı. Eylül ayındaki bir diğer gelişme ise Meyve ve Sebzelerede künye uygulamasının başlatılması oldu.

Domates Eski Günlerine Dönüyor

Sebze Ve Meyve Ticaretinde `Künye` Düzenlemesi

Ekim

Ekim ayında Başbakan Binali Yıldırım tarafından Milli Tarım Projesi açıklandı. Birçok yenilik içeren projede dikkat çeken başlıklardan biri de mazot ücretinin yarısının devlet tarafından ödeneceğiydi. Bir diğer güzel haber de Faruk Çelik'ten geldi. Bakan Çelik; 2017'de destekleme modelinde değişikliğe gidileceğini ve Havza Bazlı Üretim Destekleme Model'ini uygulayacaklarını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım Milli Tarım Projesi`ni Açıkladı

Mazotun Yarısı Devletten

2017`de `Havza Bazlı` Üretim Modeli Geliyor

Kasım

Milli Tarım Projesi kapsamında Türkiyenin 941 havzaya ayrılması uygulanmaya Kasım ayında başlandı. Ayrıca Tarım ve Hayvancılık Liseleri Kasım ayında masaya yatırılarak büyük yatırımlar planladı.

Tarımda Yeni Model Uygulanacak

Tarım Ve Hayvancılık Liseleri Açılıyor

Aralık

Yılın son ayı Tarım ve Hayvancılık açısından oldukça hareketli geçti. Domuz eti ithalatına izin verilen tebliğ Resmi Gazete'de yayınlandı. Türk zeytinyağı sektörünün önde gelen markası Komili, Amerikalı bir firma tarafından satın alındı. Ayrıca Bakanlık tarafından 2017 de köye kesin dönüş yapan genç çiftçilere 30bin lira hibe kredisi verileceği açıklandı. Sertifikası olmayan tohuma destek verilmeyeceği ve Çay üretiminde kullanılan kimyasal gübrenin de yasaklanması Aralık ayının öne çıkan başlıkları oldu.

Domuz Eti İthalatı Resmî Gazete'de

Komili Amerikalılara Satılıyor

2017 Yılında Kesin Dönüş Yapana 30 Bin Lira Genç Çiftçi Hibe Kredisi Verilecek

Yerli Tohumun Sonu

Çay Üretiminde Kimyasal Gübre Yasaklandı

Tarım.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.